Webinaari: Niittyjä hoitamaan ja perustamaan!
14.05.2020
Klo 17-18, etäyhteys (liittymislinkki sivun lopussa)
Kuva: Kalle Hellström
Erilaiset avoimet viheralueet ovat tärkeitä luonnon monimuotoisuudelle. Erityisesti lajirikkaat luonnonniityt eli perinnebiotoopit ovat käyneet viime vuosikymmeninä maatalouden ja maaseudun muutosten myötä harvinaisiksi ja uhanalaisiksi. Siksi niitä kannattaa vaalia ja kunnostaa, missä tämä vain on mahdollista.
Umpeenkasvaneen niityn kukkaloiston palauttamista voi kokeilla aloittamalla niiton tai laidunhoidon uudelleen. Mikäli tämä ei ole mahdollista tai paikan maaperä on valmiiksi käännetty, voi niityn perustaa kylvämällä. Lopputulos on parempi, jos maapohja on karu. Silloin paikalle voi helpommin syntyä monilajinen niitty.
Webinaarissa maisema-asiantuntija Kalle Hellström kertoo miten erilaisia niittyjä ja luonnonlaidunalueita voi kunnostaa ja hoitaa. Myös uuden niityn perustamiseen on tarjolla vinkkejä.
Maa- ja kotitalousnaisten Vuoden maisematekokilpailu on taas menossa. Vuoden teemana on Niityn lumo ja tästä tarjolla myös vinkkejä.
Maksuton webinaari on suunnattu kaikille niittyjen hoidosta kiinnostuneille.
Webinaarin järjestää ProAgria Oulun ja Oulun Maa- ja kotitalousnaisten hallinnoima Pohjoisen maisemahelmet-hanke.
Ilmoittaudu webinaariin 13.5. mennessä, niin saat osallistumislinkin sähköpostiin: ilmoittautuminen.
Tilaisuuteen voit liittyä myös tämän linkin kautta.
Lisätietoja: Kalle Hellström, 043 825 5253, kalle.hellstrom@maajakotitalousnaiset.fi