Hungry for Finland - Ruokamatkailun tuotteistaminen Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa
Oulu, 04.02.2020
Klo 9.30-15.30, Ravintola Nallikari, Nallikarinranta 15, Oulu
Yhdessä tekoja! Ruoka tärkeäksi ja elämykselliseksi osaksi Suomen matkailua!
Miksi ihmeessä Suomen ruokamatkailun kehittämistä?
Matkailija syö ja juo useita kertoja päivässä. Positiiviset, odotukset ylittävät kokemukset, jopa elämykset saavat matkailijan hymyilemään, tekemään uusintaostoksia ja jakamaan kokemuksia somessa. Ruokakokemuksen myötä matkailija tutustuu paikalliseen elämäntapaan, kulttuuriin ja perinteisiin, lähiruokaan ja luonnonantimiin. Ruoan takia valitaan myös matkakohteita. Suomen matkailun kilpailukyvyn takia ruokamatkailua tulee kehittää.
Päivän ohjelma
klo 9.30 Aamukahvit
klo 10.00 Hungry for Finland –kansallinen ruokamatkailuhanke, Kristiina Havas ja Kristiina Adamsson, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
klo 10.30 Paikallisten matkailuhankkeiden ja -toimijoiden kuulumisia
klo 11.00 Lounas (omakustanteinen)
klo 12.00 Ruokamatkailun KV-markkinointi, kehittämispäällikkö, Terhi Hook, Visit Finland
klo 12.30 Evästystä ruokatuotteen uudistamiseen, chef, ruokatuotannon lehtori, Sakari Ketolainen, Haaga-Helia amk
klo 14.00 Ruokamatkailun reitit ja tuotteet Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa -workshop, työpajan purku
klo 15.30 Tilaisuuden päätös
Tilaisuuden järjestää Hungry for Finland (H4F) – ruokamatkailun tuotteistamishanke yhteistyössä Oulun Maa- ja kotitalousnaisten kanssa.
Ilmoittaudu 28.1.2020 mennessä täällä.
Lisätietoja:
Arja Keränen, yritysasiantuntija
arja.keranen@maajakotitalousnaiset.fi puh. 040 743 9731