Ajankohtaista > Uutiset > Taitajien tierna hakee tuotteita joulumyyntiin

Taitajien tierna hakee tuotteita joulumyyntiin

24.08.2009

Oulunsalon lentokentän AviaShopissa on ollut kesäajan koemyynnissä pohjoispohjalaisia lahja- ja tuliaistuotteita. Taitajien tierna -hanke hakee nyt uusia joulumyyntiin sopivia tuotteita, joita on saatavissa lentokenttämyymälästä lokakuun alusta lähtien. ProAgria Oulun ja Oulun Maa- ja kotitalousnaisten hallinnoiman Taitajien tierna -hankkeen keskeisenä tavoitteena on auttaa yrittäjiä yhteistyössä perustamaan Oulun lentoasemalle myymälän, josta matkustajat voivat ostaa mukaansa omaleimaisen pohjoispohjalaisen lahjan tai tuliaisen. Tulevista myyntituotteista kerätään kokemuksia koemyynnin avulla.

Alkukesästä järjestetyn ensimmäisen tuotehaun aikana pohjoispohjalaiset elintarvike- sekä käsi- ja taideteollisuusalan yrittäjät lähettivät tuoteraadin arvioitavaksi 15 erilaista tuotetta. Silloin käsi- ja taideteollisuustuotteista valittiin myyntiin kesäkaudeksi Satu Pyhänniskan männynjuurikahvainen kassi ja Minna Viitalähteen kierrätysmateriaalista valmistamat korvakorut. Elintarvikkeista koemyyntiin otettiin Ritva Heiskarin Lempeä valkolööki- ja tervalöökikastike.

Paikallisia laatutuotteita

Joulumyyntiin tulevien tuotteiden hakuaika on 24.8.-11.9. Taitajien tierna -hankkeen tuoteraati soveltaa valintoja tehdessään Maakuntien parhaat -tuotemerkin säännöstöä. Lisäksi tuotteiden oli täytettävä lentoturvallisuuteen liittyvät vaatimukset.
"Peruskriteerejä ovat paikallisuus ja mahdollisimman korkea kotimaisuusaste. Tuotteen ja siitä annettavan informaation on oltava säännösten mukainen sekä tuotteen laadukas, esteettinen ja käyttötarkoitukseen sopiva viimeistelyä ja muotoilua myöten”, Taitajien tierna -hankkeen projektipäällikkö Arja Keränen tiivistää.

Persoonallisuus, ekologisuus ja oman alueen käsityö- ja ruokaperinteen välittäminen ovat niin ikään tuotteiden valintakriteerejä. Tarina lisää myös lahjan tai tuliaisen arvoa.

Jokainen tuoteraadille lähetetty tuote saa yhteenvedon raadin arvioinnista. Myyntiin valittujen tuotteiden arvioinnit ovat julkisia.

Infokierros maakunnassa

Taitajien tierna -hanke tapaa pohjoispohjalaisia elintarvike-, käsi- ja taideteollisuus- sekä matkailualan yrittäjiä syyskuun alussa eri puolilla maakuntaa järjestettävissä infotilaisuuksissa.

”Yrittäjät voivat esitellä tilaisuuksissa valmistamiaan lahja- ja tuliaistuotteita sekä tutustua toisiin yrittäjiin ja heidän tuotteisiinsa”, Arja Keränen sanoo.

Infotilaisuudet järjestetään seuraavilla paikkakunnilla:
Nivala: ti 1.9. klo 12-15, Nitek, Pajatie 5, 4. krs
Kalajoki: to 3.9. klo 12 - 15, Kylpylä SaniFani, Laine-kabinetti, Jukupolku 3-5
Ylivieska: to 3.9. klo 17-20, Ravintola Lounatuuli, Tulolantie 23
Raahe: pe 4.9. klo 12-15, Kauppaporvari Parkki-kabinetti, Kirkkokatu 28
Ii: ti 8.9. klo 12-15, Micropolis, Piinsilta 1
Oulu: ke 9.9.2009 klo 17-20, ProAgria Oulu, Kauppurienkatu 23, 6.krs

Tutustu!