• proagriaoulu.fi » Hankkeet » BiotalousLeader » Esimerkkikohteet » Lähiruoan esimerkkiyrityksiä
  • Lähiruoka

    Lähiruokaa tuottamalla ja hyödyntämällä tuetaan alueen elinkeinoja, paikallistuotantoa ja ruokakulttuuria. Alueellisia elintarvikkeita hyödyntävä paikallisen ruoan tuotanto on osa biotaloutta.

     

    Oulun Seudun Leaderin alueelta

    Taivaanrannan puutarha, Kempele - www.facebook.com/Taivaanrannan-Puutarha

    LAromit Oy, Pudasjärvi - Lähiruoka www.luonnonaromit.fi/

    Unelmatehas, Pudasjärvi www.unelmatehas.fi/mista-meidat-on-tehty/koeoeki

    Kinnusen Mylly Oy, Utajärvi www.kinnusenmylly.fi

    Viskaalin tila, Muhos www.viskaalin.fi

    Tannilan porotuote, Yli-Ii

    Putaan Pulla, Haukipudas  www.putaanpulla.fi/

    Kalaliike H. Kuha, Ii www.kalaliikekuha.fi/yritys.html

    Vihertiipertti, Haukipudas vihertiipertti.com/

    Kalapuohi, Kellon Kiviniemi kalapuohi.fi/yritys/

     

    Muilta alueilta

    Real Snacks Oy, Pyhäntä www.realsnacks.fi/

    Kasvimaani.fi, Apetit Ruoka Oy www.kasvimaani.fi/

     

    Erikoiselintarvikkeet ja panimotuotteet

     

    Oulun Seudun Leaderin alueelta

    Elinan kotileipomo, Yli-Ii www.elinan.fi

    Linnunradan tila, Kempele www.facebook.com/Linnunradan-tila

    Ylikylä Olut Oy, Kempele ylikyla.fi

     

    Muilta alueilta

    Trombiperuna, Tyrnävä www.trombiperuna.com

    Hailuodon panimo, Hailuoto hailuodonpanimo.fi/

     

    Luomumarjat


    Muilta alueilta

    Vesalan Marjatila, Siikajoki www.lahijaluomuruoka.fi/hakemisto/poimijat/vesalan-marjatila/

    Vuohtolan tila, Kärsämäki www.sonicfactory.fi/vuohtolan-tila/

    Jokirinteen tila, Oulainen www.lahijaluomuruoka.fi/hakemisto/poimijat/jokirinteen-tila/

    Soilen luomutila, Lumijoki www.elisanet.fi/soilen_luomutila/

     

    Maitopohjaiset jalostetut erikoistuotteet

    Oulun Seudun Leaderin alueelta

    Mimmin Maito, Muhos www.mimminmaito.fi

    Koivulan Kotijuustola, Muhos www.koivulankotijuustola.fi

    Sortolan jäätelö, Ylikiiminki (Oulu) www.sortolanjaatelo.fi

    Oravan luomutila, Haukipudas www.oravanluomutila.fi/

     

    Aitojamakuja.fi -sivuston Oulun seudun yritykset


    Aitojamakuja.fi -sivuston karttapalvelutoiminto auttaa löytämään elintarvikeyrityksiä eri puolilta Suomea. Pohjois-Pohjanmaalta mukana on yli 120 yritystä. Alla olevan linkin kautta pääset katsomaan Aitoja Makuja -karttapalvelua.

    www.aitojamakuja.fi/kartalla

     

    REKO-lähiruokarenkaat

    Oulun Seudun Leaderin alueella toimii kaksi REKO-lähiruokarengasta, jotka löytyvät Facebookista suljettuina ryhminä:

    • REKO Lähiruokarengas Ii
    • REKO Lähiruokaryhmä Oulu

    Lisätietoa REKOsta löydät Aitoja Makuja-sivustolta: www.aitojamakuja.fi/reko