Ajankohtaista > Koulutukset ja tapahtumat > Emolehmälle kannattavuutta luonnonlaitumista ja luomusta

Emolehmälle kannattavuutta luonnonlaitumista ja luomusta PERUTTU

Ylivieska, 16.03.2012

klo 11.30-14.45, Ylivieskan ammattiopiston auditorio, Kuusitie 6

Tänä keväänä järjestetään kaksi erityistukiin liittyvää tilaisuutta pääkohderyhmänä Pohjois-Pohjanmaan emolehmätilalliset. Tilaisuuksissa tarkastellaan erityistukien mahdollisuuksia emolehmätiloilla, erityistarkastelussa ovat luonnonniittyjen laiduntaminen ja luomutuet.
Erityisympäristötukien suhteen kannattaa olla liikkeellä tänä vuonna. Vuoden 2012 tukihaussa kaikki erityistukisopimuksen ovat haettavissa. Vuosi 2013 on tämän ohjelma-kauden viimeinen vuosi ja voi olla, ettei rahaa enää uusiin sopimuksiin ole.
ProAgria Keski-Pohjanmaa järjestää 5 päivänmittaisen luonnonmukaisen tuotannon peruskurssin Keski-Pohjanmaan maaseutuopistolla Koivukartanossa 27. – 29.3, 3.-4.4.2012.  Lisätietoja ja ilmoittautumiset Seija Roimelalle, p.  040 847 9740, seija.roimela@proagria.fi.
 
Kohderyhmänä:
Emolehmätilalliset ja muut asiasta kiinnostuneet
Yhteistyössä:
ProAgria Oulun YmpäristöAgro II, MTT Ruukin InnoTietoa!, Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus Poh-jois-Pohjanmaa
Luennot:
Maarit Satomaa ja Taimi Mahosenaho /Oulun Maa- ja kotitalousnaiset/ ProAgria Oulu, Johanna Helkimo/ Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, Marika Niemelä/MTT Ruukki, viljelijäpuheenvuoro
 
Ohjelma:
11.30 Tervetulokahvit ja hankkeet esittäytyvät, Sirpa Lunki ja Maarit Satomaa
12.00 Luonnonniityt lihakarjan laidunmaina, Marika Niemelä
12.45 Maiseman- ja luonnonhoidon erityistuet, Johanna Helkimo
13.30 Erityistukiin liittyvät suunnittelukäytännöt, Maarit Satomaa 
14.00 Kokemuksia perinnebiotooppien hoidosta, Viljelijäpuheenvuoro 
14.15 Siirtyisinkö luomuun?, asiantuntijapuheenvuoro
14.45 Tilaisuus päättyy ja kahvit
 
Kohderyhmänä: Maa- ja metsätilalliset ja heitä neuvovat
 
 TERVETULOA! Tilaisuudet ovat maksuttomia ja avoimia kaikille. Kahvitarjoilu
 

Tutustu!